ÖVRIGT / Diverse / Bricka med handtag 14204100
nr 1420 4100
Bricka med handtag
Nyrokoko, Porslin / nysilver, Rörstrand Cremona, diameter: 3. Längd: 43 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
måndag 27 september 2021
kl 19:39:32
25/9 13:57:42
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.